11 січня 2022 р.

12 січня-День українського політв'язня

 

День українського політв'язня відзначають в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання. 50 років тому – 12 січня 1972 року – розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва. Тоді радянською владою одночасно було заарештовано більшість відомих представників українського національно-демократичного руху. Українська гельсінська спілка з прав людини називає цю подію найбільш репресивною акцією проти українських дисидентів. Протягом двох днів у Києві і Львові були заарештовані всі відомі українські дисиденти: Іван Світличний; Євген Сверстюк; Василь Стус; Леонід Плющ; Зіновій Антонюк; Іван Дзюб;В’ячеслав Чорновіл; Михайло Осадчий; Іван Гель; Стефанія Шабатура; Ірина Стасів-Калинець

Згодом був арештований Ігор Калинець. Невдовзі хвиля репресій прокотилася всією Україною, арешти пройшли в Галичині, Одесі, Харкові, Черкасах, Умані. Всього було заарештовано близько сотні осіб, а ще обшуки, допити, звільнення з роботи, переслідування.

Майже всі заарештовані були засуджені за одіозною статтею карного кодексу СРСР «антирадянська агітація та пропаганда» і відправлені відбувати свої терміни у табори Мордовії та Пермської області Росії.

Саме в неволі, у таборах, з ініціативи В’ячеслава Чорновола від 1975 року почав відзначатися День українського політв’язня – голодуваннями і протестами.


Немає коментарів:

Дописати коментар