Світ без бар’єрів

   За даними ООН у світі налічується приблизно 450 мільйонів осіб з порушеннями розвитку. Це складає 1/10 частину жителів нашої планети (з них близько 200 мільйонів дітей з обмеженими можливостями).
  Більш того, в нашій країні, як і в усьому світі, спостерігається тенденція зростання кількості дітей-інвалідів. В Україні частота дитячої інвалідності за останнє десятиліття збільшилася в два рази. Інвалідність у дітей означає суттєве обмеження життєдіяльності, вона сприяє соціальній дезадаптації, яка обумовлена порушеннями у розвитку, труднощами в самообслуговуванні, спілкуванні, навчанні, оволодінні в майбутньому професійними навичками. Традиційний підхід не вичерпує всю повноту проблем тієї категорії дорослих і дітей, про яку йде мова. У ньому яскраво відображений дефіцит бачення соціальної сутності дитини. Проблема інвалідності не обмежується медичним аспектом, вона в набагато більшій мірі є соціальною проблемою нерівних можливостей.
   У календарі свят і дат є Міжнародний день Білої тростини – день незрячих людей, який припадає на 15 жовтня. 70-80 % інформації про оточуючий світ ми отримуємо через зір. Незрячі позбавлені такої можливості. Сліпота вважається найтяжчою формою інвалідності, тож незрячим людям дуже важко інтегруватися в сучасне суспільство, самореалізуватися в ньому.
   Бібліотека сьогодні є однією із небагатьох установ, де такі люди можуть знайти необхідну інформацію, поспілкуватись з однодумцями і просто відпочити душею. Наша бібліотека давно звернула увагу на цю категорію користувачів, адже у смт.Вигода є навчальний корекційно-реабілітаційний центр, де діти з проблемами зору не тільки навчаються, а й проживають. З 2004р. між бібліотекою та корекційно-реабілітаційним центром підписано Договір про співпрацю. Учні центру мають можливість працювати в бібліотеці, читати книги, використовувати комп’ютер та Інтернет, брати участь у соціокультурній діяльності книгозбірні. Для полегшення роботи людям з проблемами зору на бібліотечних комп’ютерах встановлено голосовий браузер, використовується екранна лупа. Користувачі бібліотеки можуть навчитися друкувати текст десятипальцевим методом за допомогою програм збільшення зображень та клавіатурного тренажера. Всі бажаючі мають змогу прослухати аудіокниги, організовуються голосні читання.
   Велике значення бібліотека приділяє соціокультурній роботі з цією категорією користувачів. Проводиться постійне інформування щодо: Міжнародного дня інвалідів, Міжнародного дня Білої тростини, Дня осіб похилого віку, Дефлімпійські та Паралімпійські ігри тощо. Цікавою темою, яку популяризує книгозбірня, є славетна історія кобзарства.
   Та основне – такі люди мають змогу поспілкуватись з однодумцями, однолітками як в реальному, так і у віртуальному режимі. Оскільки учні корекційно-реабілітаційного центру знаходяться далеко від рідних, адже вони з різних районів і проживають у навчальному закладі, для них важливим є можливість скайп-спілкування, яку також надає бібліотека. Для цієї групи користувачів – різноманітні бліц-інформації, списки веб-ресурсів, з яких можна дізнатись про можливість освіти, професійного розвитку, придбання спеціальної техніки, взаємодопомоги, психологічної підтримки тощо. 

Тож приходьте до нас, приймайте участь у заходах, працюйте та спілкуйтесь. Бібліотека завжди рада бачити вас!

Немає коментарів:

Дописати коментар