11 жовтня 2022 р.

Життя віддане Україні (до 350 річниці з дня народження Пилипа Орлика )

 11 жовтня  виповнюється 350 років з дня народження Пилипа Орлика. Пилип Орлик – український політичний, державний і військовий діяч, Генеральний писар, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742), поет, публіцист, відомий у світі як автор однієї з перших у Європі конституцій.

 Ця постать, одна з найвидатніших не тільки в історії України, його феномен був наділений багатьма талантами. Цю незвичайну особистість можна розглядати в різних аспектах. Пилип Орлик народився 11 жовтня 1672 р. в Косута Мінської області і виводився з литовського шляхтського роду, який мав чеське коріння. З молодих років Пилип отримав високий рівень освіти і свою долю тісно пов’язав з долею українського народу. Його великий талант до науки дозволив йому успішно закінчити Віленський єзуїтський та Київський вищі наукові заклади. 

Пропонуємо вашій увазі кілька цікавих фактів  про цю неординарну постать: 

Факт1. Одне обличчя з Мазепою.

На купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а його соратник Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки достеменно невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика. 

   

 Факт 2. Барон. Походить із чеського баронського роду Орликів, одна гілка якого ще за часів гуситських воєн XV ст. виїхала до Польського королівства та згодом осіла в Західній Білорусі.   

Факт 3. Випускник «Могилянки» Навчався в єзуїтському колегіумі у Вільні, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 р. на відмінно. Під час навчання проявив талант ораторства й поезії, цікавився філософією і літературою. 

Факт 4. Поліглот. Окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.

 Факт 5. Обраний гетьман.  5 квітня 1710 року запорозькими козаками, яких іноді називають «першою українською політичною еміграцією», було обрано Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також османського султана та шведського короля.

  Факт 6. Той ще поет. Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній». Писав його польською мовою зі вставками окремих слів, виразів і речень латинською мовою. Видав поетичні книжки: «Прогностик щасливий», присвячений полковнику Данилу Апостолу (1693); «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі; на честь полковника Івана Обидовського «Гіппомен сарматський». 

Факт 7. Дипломат-вигнанець. Після Полтавської битви емігрував до Османської імперії. Перебуваючи до кінця життя в еміграції, Пилип Орлик уклав союзні договори зі Швецією (1710), кримським ханом (1711, 1712), вів  переговори з Туреччиною, намагаючись схилити ці країни до війни з Московською державою з метою визволення України.   

 Факт 8. Автор першої у світі конституції. Автор першої у світі конституції сучасного вигляду. Документ визначав права та обов'язки всіх членів Війська Запорізького й був затверджений шведським королем Карлом ХІІ. Хоча вона й не набула чинності, оскільки була написана в умовах вигнання, але залишається пам'яткою української політико-філософської та правової думки.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар