13 листопада 2024 р.

Король українського тиражу. 13 листопада минає 135 років від дня народження Остапа Вишні.

 13 листопада минає 135 років від дня народження Остапа Вишні.

 Його  називали “королем українського тиражу” . Остап Вишня – неймовірно унікально популярна особистість, письменник рекордних – мільйонних тиражів, твори якого знали навіть неписьменні. У нього дуже важка доля, але й після 10 років каторги не перестав він “усміхатись” та працювати аж до смерті. Народився 1 січня 1889 року на Полтавщині в містечку Груні в незаможній багатодітній (17 дітей)родині. Справжнє ім’я письменника – Павло Михайлович Губенко.

Закінчивши двокласну школу у Зінькові, мріяв стати вчителем, але через брак коштів його відправили навчатися до Київської військово-фельдшерської школи, де Павло майстерно грав у драматичному гуртку. Навчання там було безкоштовним. Згодом вступає до Київського університету на історико-філологічний факультет, але у зв’язку з подіями 1917 року, закінчити його так і не вдалося.

Перший сатиричний твір «Демократичні реформи Денікіна (Фейлетон. Матеріалом для конституції бути не може)» було опубліковано в газеті «Народна воля» в 1919 році під псевдонімом П. Грунський.

Остапа Вишню звинуватили “в контрреволюційній діяльності й тероризмі”, оголосили “ворогом народу”. 10 років він провів у засланні в  сталінських таборах.   

У 1943 році письменника звільнили з ув’язнення. Це сталося на прохання Олександра Довженка. Після цього Остап Вишня продовжив свою літературну діяльність. Однак тоді радянська влада пильно стежила за роботою автора. Йому дозволили працювати редактором журналу «Перець».

У 1955 році сатирика реабілітували. А через рік 28 вересня 1956 року він помер. Поховали Остапа Вишню на Байковому кладовищі у Києві.

За життя Остапа Вишні побачило світ понад 100 збірок його творів. Його твори перекладені багатьма мовами .

 За типом світобачення Остап Вишня – лірик. Письменник започаткував новий літературний жанр –« усмішка», який він сам називав різновидом фейлетону.

 …Ну, а вмів же бути і суворим,

І безжальним бути Вишня міг,

Як назустріч чорним поговорам

Підіймав свій праведний батіг!

 

Без гучних прожив він декламацій, —

А в душі поезія цвіла!

Друг людини, друг природи й праці,

Грізний ворог нечисті і зла.

 Так сказав про Остапа Вишню його друг Максим Рильський    




 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар